Mikropigmentacja włosów

Całkowita lub częściowa utrata włosów może mieć wiele powodów, ale niemal zawsze wywołuje u nas spory stres i poszukiwanie skutecznych metod leczenia wypadania włosów i przywrócenia fryzury do poprzedniego stanu. Najlepszym sposobem wydaje się być oczywiście przeszczep włosów, jednak z uwagi na to, że jest to bardzo kosztowny zabieg, wiele osób nie może sobie na niego pozwolić. Optymalnym rozwiązaniem może być mikropigmentacja włosów, która znajduje szerokie zastosowania.mikropigmentacja włosów

Kiedy można stosować mikropigmentację włosów?

Zaletą mikropigmentacji, nazywanej także tatuażem medycznym jest możliwość stosowania jej w ukrywaniu łysienia i przerzedzeń włosów o wielu przyczynach. Jest to zabieg bezpieczny w takich przypadkach jak:

  • łysienie plackowate
  • łysienie androgenowe
  • kamuflaż blizn (również pozostałych po przeszczepie włosów)

Dodatkowo mikropigmentację włosów można wykorzystywać do zagęszczania włosów.

Przeciwwskazania

mikropigmentacja włosów - przeciwwskazaniaPomimo tego, że tatuaż medyczny daje wiele możliwości i jest zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym, nie może być stosowany u każdego. Nie mogą z niego skorzystać osoby, które:

  • są w ciąży lub przechodzą laktację
  • przechodzą chemioterapię lub radioterapię
  • chorują na półpasiec
  • przechodzą infekcję bakteryjną, wirusową lub grzybiczą
  • mają świeże blizny, poparzenia słoneczne, wybroczyny lub inne uszkodzenia skóry w miejscu mającym podlegać zabiegowi
  • mają miesiączkę

Przeciwwskazaniem do wykonania mikropigmentacji włosów może być także stosowanie leków nasennych, uspokajających, antydepresyjnych, przeciwzapalnych, sterydowych, antybiotyków. Względnym, czyli wymagającym konsultacji z lekarzem, przeciwwskazaniem mogą być również choroby skóry, serca, psychiczne, cukrzyca i hemofilia.

Zabiegu nie przeprowadza się w przypadku chorób nowotworowych, siatkówki i rogówki oka, łuszczycy oraz gdy występuje alergia na wykorzystywane do mikropigmentacji barwniki.

Tatuaż medyczny – jak przebiega zabieg

Zanim dojdzie do samego zabiegu, konieczna jest konsultacja z mającym go przeprowadzić specjalistą. Nie tylko musi on zweryfikować, czy przeprowadzenie mikropigmentacji włosów jest możliwe w danym przypadku, ale także zaznajomić pacjenta ze specyfiką zabiegu, ustalić z nim jego oczekiwania i przedstawić efekty, które realnie mogą zostać osiągnięte.

Przed przystąpieniem do zabiegu wykonywany jest test na małej powierzchni skóry, pozwalający dobrać odpowiedni odcień pigmentu oraz sprawdzić reakcję skóry. Określany jest także kształt linii włosów, jeśli zabieg będzie przeprowadzany na całkowicie łysej głowie.

Czas trwania zabiegu jest zależny od tego, jaką powierzchnię skóry głowy będzie on obejmował. Przy maskowaniu przerzedzeń, mikropigmentacja może trwać około godziny, zaś przy pokrywaniu tatuażem medycznym całej głowy, trzeba przygotować się na kilkugodzinną sesję. Pokrywanie pigmentem skóry musi być precyzyjne, gdyż efekt ma jak najlepiej imitować naturalne owłosienie.

maskowanie łysienia

Po zabiegu

Należy liczyć się z tym, że bezpośrednio po wykonaniu zabiegu skóra głowy przez pewien czas będzie zaczerwieniona. Może dojść do obrzęku i lekkiego bólu, jednak objawy te szybko miną i już kolejnego dnia można udać się do pracy.

W następnych dniach naskórek będzie się złuszczał, co jest naturalnym procesem. Nawilżamy go maścią lub kremem poleconym przez przeprowadzającego zabieg trychologa.

Przez pierwszych kilka dni unikamy stosowania kosmetyków na poddanej zabiegowi skórze głowy, a przez około 2-3 tygodnie musimy zapomnieć o basenie i saunie.

Nie należy też obawiać się tego, że bezpośrednio po zabiegu pigment będzie miał bardzo intensywną barwę. Po kilku dniach natężenie się zmniejszy i efekt zabiegu będzie wyglądał naturalnie.

Mikropigmentacja włosów powinna zostać powtórzona po upływie kilku lat, gdyż naturalnym procesem jest stopniowe bladnięcie pigmentu wraz z upływem czasu.


Zostaw odpowiedź